چگونه محرمانگی فرمولاسیون محصولات مان را در ERP حفظ کنیم؟

چگونه محرمانگی فرمولاسیون محصولات مان را در ERP حفظ کنیم؟

تاریخ انتشار :

چگونه محرمانگی فرمولاسیون محصولات مان را در ERP حفظ کنیم؟


یکی از دغدغه های صنایعی که کیفیت عرضه کالاهای تولیدی آن ها به بازار وابستگی شدیدی به فرمولاسیون محصولات خود دارد، حفظ محرمانگی فرمولاسیون(BOM) تولیدات آنهاست. نگرانی از افشا شدن فرمولاسیون محصولات خصوصا در صنایع شیمیایی، آرایشی، بهداشتی شرکت ها را به این سمت سوق داده که یا فرمولاسیون کالاهای خود را در سیستم ثبت نکنند یا برای تولیدات سیستم مستقلی در نظر می گیرند، یا اگر قرار است فرمولاسیون در سیستم  ثبت شود، ضمن تعیین حقوق دسترسی، شیوه ای را اتخاذ می کنند که جزئیات دقیق فرمولاسیون(BOM) کالاها برای سایرین شفاف نباشد. یکی از مرسوم ترین شیوه ها، تخصیص عناوین متفاوت با نام تجاری مرسوم برای اقلام شرکت کننده در فرمولاسیون است تا سایرین متوجه نشوند در تولید آن محصول چه موادی دخالت داشته است(تاکید می کنیم فرض بر آن است که نمایش فرمولاسیون در ERP ها دارای حقوق دسترسی است و هر کاربری نمی تواند جزئیات فرمول ها را مشاهده کند) که البته خود می تواند یکپارچگی بین واحد بازرگانی با واحد های انبار و تولید را با اما و اگر مواجه کند؛ زیرا معمولا در سیستم های اطلاعاتی یکپارچه شرکت ها یک کد و عنوان به هر کالا تخصیص می دهند و آن عبارت بین همه ماژول ها مشترک است؛ از این رو همواره باید یک دفترچه راهنما برای همسان سازی عناوین تجاری و عناوین مرسوم در شرکت وجود داشته باشد و نگهداری این دفترچه نیز از اهمیت وافری برخوردار است.

برهان نوین با آگاهی از این موضوع و با کمک ERP برهان سیستم بعد از بررسی حساسیت های متفاوت روی این موضوع، قابلیتی را ایجاد نموده که شرکت ها بتوانند هم فرمولاسیون اقلام خود را به شکل به روز در سیستم نگه دارند و هم مانع از شفافیت فرمولاسیون برای سایرین شود.

عموما گردش کالاهای مرتبط با زنجیره تامین و تولید محصولات در سیستم های کنترل تولید، انبار، کنترل کیفیت، تامین و تدارکات(داخلی و خارجی)و ردیابی و گاها فروش(برخی از شرکت ها ممکن است مواد اولیه خود را به فروش برسانند) انجام می گردد.
در نرم افزار برهان کالا در بخش عمومی تعریف می شود و  بین همه زیر سیستم ها مشترک می باشد؛ این موضوع را در نظر داشته باشید که در نرم افزار برهان روی تمامی امکانات تعریف شده برای کالا دسترسی وجود دارد و می توان نمایش یا عدم نمایش هر بخش را به ازا هر کاربر تفکیک نمود. در شرکت های تولیدی که از نرم افزار کنترل تولید برهان استفاده می نمایند، تعریف فرمول های جدید یا موجود در بخش مهندسی کالا سیستم کنترل تولید تعریف می شود و در صورت نیاز سیستم ها و کاربران متقاضی فراخور دسترسی می توانند از این بخش استفاده نمایند. با علم به اینکه در نرم افزار برهان برای هر کالا از نوع محصول یا نیمه ساخته می توان یک یا چند فرمول تعریف نمود و کاربران واحد تولید( تحقیق و توسعه یا کنترل کیفیت) نیز (مشروط به داشتن دسترسی) می توانند یک یا چند فرمول را غیرفعال(آرشیو) یا تایید نمایند.

با در نظر گرفتن توضیحات فوق، برهان سیستم این امکان را به ERP خود اضافه کرده که کاربران بتوانند به هر کالا (با حفظ یکپارچگی و در صورت نیاز) در زیر سیستم های متفاوت عناوین گوناگون تخصیص دهند. مثلا ماده ای مثل پتاسیم می تواند در سیستم کنترل تولید با نام kx (یا هر عنوان و کد دلخواه دیگری) و در سیستم بازرگانی با عنوان پتاسیم و در سیستم انبار با عنوان ux گردش داشته باشد. این امکان از ورژن 9 به بعد و هم در بخش گزارشات و هم در بخش گردش اطلاعات در نظر گرفته شده است.


مقالات مرتبط
نرم افزار فرآیند محور برهان

نرم افزار فرآیند محور برهان

استقرار نرم افزار کنترل تولید

استقرار نرم افزار کنترل تولید

کپی و انتقال اسناد برهان

کپی و انتقال اسناد برهان

دیدگاه شما

لطفا فرم را تکمیل فرمایید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Thank you! Your message has been sent.
Unable to send your message. Please fix errors then try again.